Akumulácia chladu

Akumulácia chladu

Chlad sa oplatí vyrábať v určitom čase. Akumulácia chladu je výroba chladu do zásoby. Akumulácia chladu je výhodná najmä pri nárazových spotrebách chladu. Cena a efektívnosť výroby chladu totiž priamo úmerne závisia od teplotných podmienok okolia, od momentálnych cien elektrickej energie alebo –  v prípade výroby zo solárnych energií – aj od dennej doby a poveternostných podmienok. Akumulovaný chlad umožňuje efektívne vypínanie energeticky náročných kompresorových chladiacich systémov v čase, kedy je to výhodné.

Referencie – firma SITEL, s.r.o.

Ponuka ICE-TEX

Návrhy chladoakumulačných systémov patria k dôležitým expertným ponukám teamu ICE-TEX. Súčasťou našich expertíz je fyzická obhliadka v mieste zákazníka, vykonanie meraní, spracovanie zozbieraných informácií a ich analýza. Konkrétne technické návrhy riešia existujúce priestory ako miesta pre akumuláciu chladu a efektívne využitie chladu podľa požiadaviek zákazníka. Správa ku expertnej štúdii môže podľa dohody zahŕňať aj rámcové investície, analýzu existujúcich produktov a dodávateľov a výpočet návratnosti.  

Prírodné spôsoby skladovania a ťažby chladu

Najekonomickejšia akumulácia chladu je stále tradičná akumulácia do ľadu. Voda má najväčšie latentné teplo mrznutia, je dostupná a  rozmrazenie ľadu nám v ľubovoľnom čase poskytuje pomerne značné množstvá chladu bez náročných technológií. K dispozícii sú tiež systémy akumulácie chladu na báze citeľného tepla súvisiace s poklesom teploty rôznych materiálov.

Chlad sa nemusí vždy vyrábať, lacnejšie môže byť jeho využívanie v existujúcej podobe – alebo jeho ťažba. Medzi prírodné zdroje chladu patrí využívanie zemného podložia ako zdroja klimatizačného chladu (studne a podzemné chladnozberné systémy), využitie chladiacich bazénov alebo freecooling v noci alebo v chladnejších obdobiach.  

V podnikoch, kde sa nachádzajú chladiace bazény a veže, prípadne existujú dostatočné plochy zemného podložia v areáli podniku je ekonomicky výhodné tieto prírodné danosti využiť pre akumuláciu chladu do vody. Túto vodu je možné následne využiť ako zdroj chladu pre ekologickú klimatizáciu vnútorných priestorov hál a budov. Využitím freecoolingu, čo je energeticky nenáročné chladenie, ktoré využíva iba ventilátory, odpadá energeticky náročná prevádzka chladiacich strojov.

Akumulácia chladu a pohonného tepla

Pri výrobe klimatizačného chladu je technicky zaujímavou a realizovateľnou možnosťou kombinácia akumulácie chladu a akumulácie pohonného tepla. Výhodou takéhoto riešenia je ďalšia ekonomická úspora pri výrobe chladu. Nižšie teploty počas noci sú energeticky vhodné pre výrobu chladu. Následné uskladnenie umožní využívať chlad počas dňa. Ak je zdrojom výroby chladu slnko je potrebná aj akumulácia solárneho tepla v tepelne zaizolovaných akumulačných nádobách. Náklady na vybudovanie takéhoto kombinovaného systému sú vyššie, avšak takto získané tepelné vstupy pre chladenie účinnými ejektorovými ale aj kompresnými chladiacimi zariadeniami vzrastú až o 80% (pri COP pri 15°-18°teploty okolia sú 1,8 násobkom COP pri 30°). Efektivitu nasadenia kombinácie tepelných a chladových akumulátorov vyhodnotí ekonomická kalkulácia.